Основні етапи організаційного становлення та розвитку Інституту

      Наукові розробки по сорбентах та каталізаторах починались в Україні ще в 20-30-ті роки, а потім активно розвивались в 60-70-х роках минулого століття в Інституті фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського АН УРСР, зокрема за участю декількох кадрових працівників нинішнього Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України.

     В 1979 році група з 13 співробітників, до складу якої входили доктор хімічних наук В.В. Стрелко, кандидати хімічних наук: М.Т. Картель, В.М. Бєляков та інші, перейшли з Інституту фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського АН УРСР до Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського АН УРСР (ІЗНХ). На основі цієї групи було організовано спочатку лабораторію, а потім відділ сорбції та тонкого неорганічного синтезу, який далі трансформувався у однойменне Відділення при ІЗНХ. Організації Відділення передувало створення за ініціативою та за безпосередньою участю професора В.В. Стрелко Спеціального конструкторсько-технологічного бюро, яке було націлене на виробництво і випуск сорбентів для тонких хімічних технологій, екології та медицини. 

      Дослідження, які було виконано в рамках Відділення і СКТБ, зокрема, позитивні результати робіт по застосуванню медичних сорбентів для захисту від наслідків радіаційних опромінень ліквідаторів в зоні роботи Чорнобильської АЕС, стали основою для організації у січні 1991 року Інституту сорбції та проблем ендоекології АН УРСР ( Розпорядження РМ УРСР №7 від 11.01.91 року, постанова Президії АН УРСР №36 від 05.02.91 року). Директором Інституту було призначено члена-кореспондента АН УРСР Володимира Васильовича Стрелко (в 1995 році він був обраний академіком НАН України за спеціальністю „Хімія адсорбентів і адсорбція”), який очолює Інститут дотепер.

     Згідно постанови РМ УРСР №228 від 23.08.90 року Інститут сорбції та проблем ендоекології було включено до переліку об’єктів АН УРСР, будівництво яких проводилось за рахунок коштів Мінчорнобилю. 1997 року було збудовано та здано в експлуатацію першу чергу цього будівництва: лабораторно-технологічний корпус (5000 м2); в подальші роки добудовано 1200 м2.

     Зараз в Інституті після реорганізації 2016 року працює 122 співробітника, серед яких 79 наукових співробітників. В структурі Інституту – 6 наукових відділів, чотири з яких очолюють члени Національної академії наук України: академік НАНУ В.В. Стрелко та члени-кореспонденти НАНУ В.В. Брей, В.О. Зажигалов та Б.Ю. Корнілович.

JSN Mico template designed by JoomlaShine.com